Lista projektów:

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

Ilość oddanych głosów: 1592

Miejsce realizacji

ikona - adres organizacji

ul. Rekreacyjna 1 Przecław


Scena Bosman

ikona - kwota grantu

grant 30 000 PLN

mapa projektu

Opis wnioskowanego grantu

Pomysł na wykorzystanie letniej sceny (o charakterze sceny otwartej) do konkursu na piosenkę słowiańską przyniosło samo życie. Otóż od października 2020 pracuje z nami koleżanka Marina (obywatelka Ukrainy), która jak się okazało przypadkiem - ma przepiękny głos. I tak powstał pomysł na umożliwienie naszym mieszkańcom i tym nowym, i tym starym na zaprezentowanie swoich umiejętności wokalnych. Regulamin konkursu przewiduje właściwie trzy obostrzenia: wykonawca musi być pełnoletni, utwór musi być wykonany w języku z grupy języków słowiańskich, utwór nie może mieć charakteru politycznego czy też promować agresję i dyskryminowanie mniejszości etnicznych, rasowych, religijnych, czy innych. Regulamin będzie przewidywał powołanie Komisji Konkursowej (mile widziany przedstawiciel Browaru Bosman), która wyłoni trójkę zwycięzców. Laureaci oprócz nagród (przyznanych zgodnie z konkursem) będą mieli prawo występu w charakterze supportu przed koncertem głównym "Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana" (Moczyły 28 sierpnia 2021). Impreza ta to już stała pozycja w życiu kulturalnym Szczecina i okolic. Co roku gromadzi znaczną widownię (ponad 4000 widzów w 2020), a na jej scenie występowali tacy wykonawcy jak Grzegorz Turnau, Artur Andrus, Stanisław Soyka, Czesław Mozil, Andrzej Sikorowski, Magda Umer i wielu innych. Scena letnia zlokalizowana na placu głównym GOKSiR (1200m2) oraz przedscenie zostaną wyraźnie oznakowane, poprzez reklamy podkreślające rolę Browaru Bosman jako marki angażującej się w projekty lokalne. Również koncert "matka" ("Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana") będzie podkreślał te treści. Pomysłodawcy projektu liczą na długofalowe działanie tego projektu i coroczne jego edycje. Naszym zdaniem podkreśli to znaczenie jakie odgrywają w naszej społeczności obywatele innych państw, szerzej zaprezentuje ich kulturę. Pokaże, że nie ma miedzy nami żadnych różnic. Docelowo zwiększy to integrację społeczną na terenie Gminy Kołbaskowo oraz samego miasta Szczecina.

Cel projektu

Projekt "Scena Bosman" ma na celu zwiększenie poziomu integracji społeczności lokalnej poprzez udział mieszkańców w wydarzeniach o charakterze kulturalno-rozrywkowym. Gmina Kołbaskowo jest sypialnią miasta Szczecina. W ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła dwukrotnie ilość mieszkańców. Również sąsiednie dzielnice Szczecina charakteryzują się wysoką dynamiką jeżeli chodzi o przepływ i przyrost osób zameldowanych. Te procesy społeczne nie pozwalają przy swej skali na jakąkolwiek integrację społeczną. Dodatkowym czynnikiem ją obniżającym jest dynamiczny napływ naszych rodaków zza wschodniej granicy (repatrianci) oraz obywateli takich krajów jak Ukraina, Białoruś czy Rosja. Projekt "Scena Bosman" to sposób na powiedzenie naszym nowym sąsiadom "Cześć, Widzimy Was i Dziękujemy, że Jesteście!". Projekt "Scena Bosman" to konkurs piosenki słowiańskiej. Konkurs, w którym na scenie letniej GOKSiR będzie mógł zaprezentować się każdy bez względu na swą narodowość, pochodzenie czy poglądy i będzie mógł wyrazić swoje uczucia czy pokazać innym swój talent. Projekt jest przeznaczony dla osób pełnoletnich. Laureat lub laureaci oprócz nagród ufundowanych przez sponsora/sponsorów otrzymają prawo do występu przed koncertem głównym podczas "Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana" w dniu 28 sierpnia 2021. Gmina Kołbaskowo to 12 tys. mieszkańców. Miasto Szczecin to 400.000 obywateli. Ilu wśród nas mieszka Ukraińców, Białorusinów, Rosjan? Z pewnością należy przyjąć, że to liczba znacznie przekraczająca 25 tys. Do nich wszystkich mamy zamiar kierować nasz projekt.

Opis korzyści

Dynamiczny napływ ludności do Gminy Kołbaskowo spowodował powstanie napięć społecznych, podział mieszkańców na tych "starych" i tych "nowych". Dodatkowo sytuację komplikuje powiększająca się grupa mieszkańców innych narodowości. Wszystkie działania podejmowane na terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, bardziej lub mniej bezpośrednio zmierzają w kierunku zwiększania integracji społeczności lokalnej. Projekt "Scena Bosman" pozwoli na podkreślenie bliskości duchowej i kulturowej wszystkich mieszkańców. Pozwoli na wspólną zabawę i wspólne obcowanie, co winno zaowocować w długim terminie wytworzeniu przede wszystkim więzi społecznych. Koncerty na scenie będą się odbywały każdego wieczora począwszy od 31 lipca 2021(do 21 sierpnia). Planowana ilość uczestników w samym konkursie - około 50 uczestników. Widzów 8 tys. Przewidywana publiczność (łącznie) podczas "Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana" to 5 tys. osób. Sam konkurs jest głównie kierowany do około 25 tys. mieszkańców Gminy Kołbaskowo i miasta Szczecin przybyłych do nas zza wschodnich granic, ale również do pozostałych obywateli naszego regionu. Koncerty będą transmitowane na antenie GOKSiR.TV. Dzięki otrzymaniu grantu, stworzymy możliwość zaistnienia kulturowego dla naszych nowych sąsiadów. Region otrzyma kolejną - mamy nadzieję, że cykliczną - imprezę kulturalną, którą można w obecnej rzeczywistości uznać za wyjątkową, scalającą mieszkańców i zasypującą podziały - dzięki kulturze.

Logo Inicjatywy Logo Inicjatywy

Czy masz ukończone 18 lat?

Strona zawiera materiały dotyczące napojów alkoholowych przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich

Producent piwa BOSMAN używa plików cookie w celu zbierania informacji statystycznych na temat odwiedzin serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na działanie plików cookie, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić stronę.